2017-2018 Award Winners
Pelican at Early Morning by Don Mathieson (RePC) - 1st in the Spring Digital Competition

2017-2018 Award Winners

A list of all the award winners for the 2017-2018 Competitions

2017 Outing at Canmore, AB hosted jointly by Saskatoon and Canmore Camera Clubs

 

Prints:

         The View (5 entries)

3rd – Day Before Snow – Alice Pritchard, GCC

2nd – Triangulations – Brenda Winny, RoPC

1st – Twilight Glow – Jim Turner, RoPC

 

Tranquility (4 entries)

3rd – Stillness in the Afternoon – Shirley Gerlock, RePC

2nd – A Peaceful Spot – Alice Pritchard, GCC

1st – Resting – Brenda Winny, RoPC

 

In the Wild (7 entries)

3rd – Old and Budding – Shirley Gerlock, RePC

2nd – Red Squirrel – Alice Pritchard, GCC

1st – Columbian Ground Squirrel – Alice Pritchard,    GCC

 

Architecture (5 entries)

3rd – Cross Nest Past– Mary Jacobs, Individual

2nd – Walkway into the Wild – Valeria Ellis, SCC

1st – Castle on the Bow River – Brenda Winny, RoPC

 

Digital:

The View (21 entries)

HM – Twins Anyone – Pat Harden, MJCC

HM – Slow River – Marlene Andrew, IWPA

3rd – Mount Rundle Moment – Gayvin Franson, SCC

2nd – Sunrise Mist on Two Jack Lake –

Kelly Thorson, MJCC

1st – Rocky – Rob Harden, MJCC

 

Tranquility (20 entries)

HM – Photo Break – Shantel McAuslan, SCC

HM – Calm Water – Marlene Andrew, IWPA

3rd – Back Country Secrets – Jess Zoerb, MJCC

2nd – Peace on Earth – Scott Prokop, SCC

1st – Still Waters – Kelly Thorson, MJCC

 

In the Wild (14 entries)

3rd –  Keep Your Head Down – Rob Harden, MJCC

2nd – Whatcha Looking At – Scott Prokop, SCC

1st – Who’s There? – Mary Ann Janzen, RoPC

 

Architecture (13 entries)

3rd – Man Made Peaks – Helen Brown, SCC

2nd – Sunset on an Era – Gayvin Franson, SCC

1st – Mossy – Rob Harden, MJCC

 

HAND OF MAN (60 entries)

Top 25%

Waiting for Spring – Sieg Koslowski, FCC

Prague Cathedral at Sunset – Larry Doucet – FCC

Cooling Fan Lines – Vaughn Taylor, MJCC

Once Upon a Time – Sieg Koslowski, FCC

Breathing Fire – Mary Ann Janzen, RoPC

HM – Hand of Manchanic – Rusty Morris, RoPC

HM – Windows on Time – Norm Brown, RePC

HM – Hammer Time – Murray Rimmer, MJCC

HM – Been a While Since I Had a Bite! – Jim Sawers, FCC

HM – The Old Homestead – Barry Jennings, FCC

3rd – Standing in the Badlands – Richard Collens, FCC

3rd – Ancient Graffiti – Richard Collens, FCC

3rd – Forgotten Past – Robert Harden, MJCC

2nd – Overlook Boardwalk – Don Mathieson, RePC

1st – Lonely Mormon Barn – Murray Rimmer, MJCC

 

FALL DIGITAL (32 entries)

HM – Lunch on a Wire – Jess Zoerb, MJCC

HM – Red Rock Coulee – Larry Easton, RePC

HM – Take Off – Jess Zoerb, MJCC

HM – Follow Me Down – Rusty Morris, RoPC

HM – Fresh Seafood – Norm Brown, RePC

3rd – Once Majestic – Marlene Andrew, IWPA

2nd – Village Smithy – Don Mathieson, RePC

1st – Snow Leopard Cub – Diane McKinnon, IWPA

 

Everest Digital Image Club Competition

(123 entries from 7 clubs)

Top 25%

Numbers – Devan Ardenault, LPC

Chairs with a View, Rella Lavoie, GCC

Icelandic Ice Cube, Michelle Vold, GCC

Daisy, Kelly Wiens, Group of Ten

Autumn Tiger, Diane McKinnon, IWPA

Frogging, Michael St Laurent, MJCC

Short Eared Owl, Gary Hatch, RoPC

Tranquil, Theresa Busse, IWPA

Like Glass, Mary Lynn Larochelle, Group of Ten

Boy’s Fascination, Barry Hunt, FCC

Rundle’s Moonlit Splendor, Carrie Olivier Brown, RoPC

American Pelican, Larry Doucet, FCC

All Spruced Up, Bob Schultz, MJCC

Reflections, Ann Dies, GCC

Wolfy Smile, Theresa Busse, IWPA

Mountain Majesty, Rella Lavoie, GCC

Flower Sunrise, Maria Anwender, LPC

Wolf, Diane McKinnon, IWPA

Happy Thoughts, Rella Lavoie, GCC

 

BEST OPEN – Hang On – Bob Schultz, MJCC

BEST NATURE – Canada Lynx – Diane McKinnon, IWPA

BEST CANDID CHILD – Huckleberry Grin, Maria Anwender, LPC

BEST LANDSCAPE – Driving Heaven,

Colleen Edwards, IWPA

 

BEST PORTRAIT & BEST OF SHOW

Eyes of Innocence, Maria Anwender, LPC

 

CLUB SCORES

Club scores starting with 7th place

Foothills Camera Club – 213 (9 entries)

Lloydminster Photography Club –

328 (14 entries)

Rosetown Photo Club – 436

Group of Ten – 436.8

Moose Jaw Camera Club – 449.

Image West Photographic Arts – 474.3

Gleneath Camera Club – 476.3 High Score and winner

 

RUSSELL COMPETITION – ABUNDANT/MEAGER (15  entries)

HM – Jean Harris, Gleneath CC

Abundant – Many Rocks, Meager – Lone Rock

HM – Barry Jennings, FCC

Abundant – Gentle Cascade,

Meager – Swept Away in the Turbulence

HM – Marlene Andrew, IWPA

Abundant – Heavy Load

Meager – Light Load

3rd – David Bellerive, RePC

Abundant – Yes Please

Meager – No More Cookies

2nd – Kelly Thorson, MJCC

Abundant Harvest,

Meager Habitat

1st – Marilyn Nimegeers, IWPA

Abundance, Meager

 

GERRY FISH CLUB PRINT COMPETITION (20 entries)

Top 25%

Snow Fence Remnant, Stan Hingston, RoPC

Hear Me Babble, Rusty Morris, RoPC

Alert, Diane McKinnon, IWPA

Sandcastles, Stan Hingston, RoPC

Father’s Day Finale, Cheryl Hare, RoPC

Awe Mom, Harriet Patterson, IWPA

Majestic Rundle, Marilyn Nimegeers, IWPA

 

BEST CANDID CHILD

Dad’s Little Helper– Ed Fonger, IWPA

BEST OPEN

What a Great Day for a Drive – Jim Turner, RoPC

BEST LANDSCAPE

Morning Zen – Rusty Morris, RoPC

BEST PORTRAIT

Pretty Boy – Marlene Andrew, IWPA

BEST NATURE & BEST OF SHOW

Badger – Theresa Busse, IWPA

 

CLUB SCORES

Rosetown Photo Club – 199

High Score and winner –

Image West Photographic Arts – 200.5

 

ATTANYI SALON PRINT COMPETITION (30 entries)

HM – Sweet Sip – Mary Jacobs, Individual

HM – Prairie Autumn – Larry Easton, RePC

3rd – Got the Rabbit – Paule Hjertaas, RePC

2nd – Nugget – David Bellerive, RePC

1st – Growing in the Mist – Norm Brown, RePC

 

SPRING DIGITAL (18 entries)

3rd – Hat Mountain, Paule Hjertaas, RePC

2nd – Stormy Sunset, Paule Hjertaas, RePC

1st – Pelican at Early Morning, Don Mathieson, RePC

 

SPORTS IN ACTION (19 entries)

HM – Smoked – David Bellerive, RePC

HM – First Barrell – Mary Jacobs, Individual

3rd – Leaning Forward – Paula Hjertaas, RePC

2nd – Flipping the Calf – Paule Hjertaas, RePC

1st – Second Thoughts – David Bellerive, RePC

 

HUMAN PORTRAITURE (14 entries)

HM – Bee Keeper – Maureen Sinclair, SCC

HM – Zoo Keeper – Paule Hjertaas, RePC

3rd –  Game Face – David Bellerive, RePC

2nd –  Weathered Wrangler – Maureen Sinclair, SCC

1st –  Sunny Outlook – David Bellerive, RePC

 

CURTISS LUND ALTERED REALITY PRINT COMPETITION  (14 entries)

HM – Springs Promise – Barry Jennings, FCC

HM – Old Friends – Marlene Andrew, IWPA

3rd – Last Man Standing, Norm Brown, RePC

2nd – Abandoned – Larry Easton, RePC

1st – Super Bents Moon – Rusty Morris, RoPC

 

PORTFOLIO PRINT COMPETITIONS (9 entries)

HM – Marlene Andrew, IWPA

3rd – Maureen Sinclair, SCC

2nd – Paula Hjertaas, RePC

1st –  Marilyn Nimegeers, IWPA

 

ANN DIES DIGITAL SLIDESHOW (9 entries)

3rd – The “RIGHT” Time – Rusty Morris, RoPC

2nd – The Old House in the Hills – Jean Harris, GCC

1st – True Colors – Kelly Thorson, MJCC

 

Showmanship Presentations

David Ingoe, Individual – Winds of Time

Rosetown PC – Up High

Larry Easton, RePC – Flora Seasons

Stan Hingston, RoPC – Hiking the Narrow Hills

 

Stats

Total Prints:    127

Total Digital:   316

SS Slideshows:     9

Showmanship:     5

TOTAL ENTRIES: 457

 

Last year’s total entries:  519

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.